---------------------------Naslouchej svému tělu---------------------

Olympijský běh Plzeň

22. června 2017 v 16:25 | Šnek |  Běh

No jo no. Uplynuly necelé čtyři dny od Příbramského půlmaratónu a 21.6.2017 se již chystám na další běžecký závod, který má v mém deníčku letos pořadové číslo 14! Tím závodem je T-mobile Olympijský běh v Plzni. Běží se trasy 5 a 10 km a já si výjimečně vybral tu kratší, protože jsem to nechtěl v tom hicu přehánět (32,5°C). Z práce odcházím ve čtyři a běžím rovnou do Plazy, kde je registrace na závod. Alespoň se na těch 3,5 km pořádně rozcvičím, když na to jindy tak peču. V ulicích města je spalující žár, ale ten mě nezastaví.

15 minut před avizovaným ukončením prezence se dostavuji na místo. Normálně by to byl dostatečný předstih, ale tady?! Nevěřím vlastním očím, protože na registraci je poněkud tlačenice. Jako že jsem Jarda Háva, byla tam fronta jako kráva! To jsem nezažil. Na závod, který měl mít 127 účastníků jsem stál frontu 36 minut a to jsem byl dopředu řádně přihlášený a měl zaplaceno i startovné. Nakonec pár minut před startem jsem se dobral alespoň k čipu, ale dostat se i ke startovnímu číslu mi bylo řečeno, že je téměř beznadějné a ať běžím bez něj. Hlavně, že jsem měl čip…

Když jsem měl tuto nepříjemnou proceduru za sebou, mohl jsem se konečně jít přivítat se Slimčou, který sice stále nemůže běhat, ale kamarádsky mě na kole přijel podpořit. Doprovodil mě na start (spíše mi ho ukázal, protože tady nebyl ani nafukovací oblouk, který už běžně vymezuje starty i na malých lokálních akcích). Už byl nejvyšší čas se řadit do koridoru. Od pohledu převažovaly mladé ženy ve věku 20-30 let. A celkově se mi zdálo, že jsem v poli "největší" stařec, což ale nemohlo změnit to, že jsem se na závod těšil. Spíše jsem byl natěšený o to více… Ze startovky jsem nakonec zjistil, že z můžů jsem sice nejstarší byl, ale dvě ženy byly ještě "dospělejší" nežli já.

Původně jsme měli vyrazit v 17:10, ale z důvodů již zmíněných organizačních komplikací se vše o pár minut posunulo.
Slunce pražilo jako o život a teplota se stále držela kolem těch 32°C. I z toho důvodu jsem trochu poupravil svůj plánovaný cílový čas. Původně jsem se cítil na 25:00 (nebo ještě lépe 24.59), ale teď bych byl spokojen s čímkoliv, co by bylo pod 26:00. V takovémto hicu jsem nikdy nic pořádného nezaběhl.

Konečně, konečně se ozvalo něco jako startovní výstřel! Tak hurá vpřed a hlavně pokud možno někam do stínu.
Zase tak moc toho stínu na trase nebylo, ale našly se příjemné oázy. Zvláště na úvodním kilometru kolem Kalikovského mlýna a na Kilometrovce. Pak se ale prudce stáčíme do města, v jehož ulicích to sálá jako v pekle. Dost špatně se mi dýchá, ale snažím se nezvolňovat. Kupodivu se mi daří držet tempo těsně nad 5 minut na kilometr.
Běžím se Zdeňkem, se kterým jsem se bavil při dlouhém čekání na prezenci. Je to ale mladý kolouch (29 let) a tak mu někde kolem 3 km říkám, že na mě nemusí čekat, protože mám pocit, že ho trochu zdržuji. Vezme mě za slovo a záhy se mi začne lehce vzdalovat. Přebíháme lávku ve Štruncových sadech, za ní ztratíme trochu času kvůli špatně značené trati a pak už běžíme po luční náplavce kolem Mže směrem k cíli. Vyskakujeme na cyklostezku a to už zbývá jen pár posledních stovek metrů. Před sebou vidím dvě dívky a jednoho muže a chystám si je na závěrečný sprint před tribunami "šílících" diváků. A zároveň už i podvědomě lehce zrychluji. No jenže to lehké zrychlení způsobilo, že jsem se potencionálním soupeřům do finiše přiblížil natolik, že jsem je vlastně předběhl a už nebylo s kým bojovat… I tak ale poslední stovku metrů běžím skoro naplno,
davy šílí, ženy si rvou rodidla, mé nohy jako ocelová kladiva tepou rozžhavený asfalt a já "vítězně" probíhám cílem!!! Ne kecám a dost. Naplno jsem sice běžel, ale diváci nešíleli, protože jich tam ani moc nebylo, jestli si někdo rval rodidla, tak o tom nevím a jestli, tak určitě ne kvůli mně, no a do tepajících ocelových kladiv mají mé nohy taky daleko. Ale můj čas je na tyto podmínky výborný. 24:10!!! Rychlostní průměr 4:50 na kilometr. Pořadatel uvádí čas 24:17, ale to není real time, ale čas od startovního výstřelu do mého doběhu. Na co pak máme ty čipy, když nesnímají proběhnutí startem… Čas vítěze 17:59, čas posledního doběhnuvšího 1:01. V cíli se vítám se Zdeňkem, který doběhl jen o pár vteřin dříve a hlavně se Slimčou, který nečekaně vydržel celý závod, aby mě mohl pochválit… Je fakt borec. Jestliže jsem měl radost z času, co teprve potom když jsem se dozvěděl o svém umístění! Skončil jsem totiž ze 127 lidí na šokujícím 19. místě!!! To jsem fakt nečekal. Rozhodně moje nejlepší umístění v běhu vůbec! Dostávám zajímavou medaili a po krátkém pokecu zase spěchám zpátky.
Nemám totiž cigarety, tak není čas otálet. Trochu mě tahá achilovka, takže čekám že těch 3,5 km budu střídat pomalý běh s chůzí, ale běží se mi nečekaně dobře a tak nejenže nezastavuji ale dokonce bez většího úsilí udržuji rychlostní průměr pod 6 min na km. V práci se jen převleču, sedám na kolo a jedu 11 km domů. Uff. To byl dnes docela náročný den.
Závěrem bych se vrátil k závodu jako celku. O problémech při prezentaci jsem se už zmínil. Dva dny před startem organizátor změnil trať. Je to divné, ale stát se to může. Jenže během několika dalších hodin následovaly dvě další změny!!! To už je fakt docela síla. Značení trati též nebylo bůhvíjaké a zabezpečení pořadateli také pokulhávalo. Místní organizátoři říkali, že za většinu problémů může centrální organizátor T-Mobile a asi se tomu dá i věřit. Pro mě to byl každopádně letos organizačně nejhorší závod. Na druhou stranu nechci být tak úplně ostrý, protože toto byla jen malá součást obřího projektu . Projekt spočíval v tom, že ve stejném čase se na 81 místech po celé republice běžely obdobné závody a mít je všechny pod dokonalou kontrolou určitě nejde. A je lepší mít možnost se účastnit závodu kde jsou nějaké problémy, než nemít závod žádný. Takže i tak děkuji zejména pořadatelům na místě i hlavnímu garantovi, že do něčeho takového šel…
PS: a trať byla nakonec velmi pěkná a rychlá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama