---------------------------Naslouchej svému tělu---------------------

Vaše liga - dubnová desítka Plzeň

26. dubna 2017 v 12:41 | Šnek |  Běh

Po třech dnech od skvělého výkonu na půlmaratónu se stavím na start dalšího běžeckého závodu. Je úterý 25.4.2017 a čeká mě běh na 10 km v rámci seriálu Vaše liga v Plzni. A nemá to být závod ledajaký. Ve své nenažranosti se chci pokusit o další osobák! Tím stávajícím je čas 48:47 a pevně věřím, že na něj mám. S odstupem času vůbec nevím, kde se ta víra ve mně brala… Vždyť po takovém závodě je normálně potřeba několik týdnů, než se tělo plně zregeneruje…

Na stratu je spolu se mnou dalších 23 účastníků, což mě přivádí na myšlenku, jestli poprvé v životě nebudu poslední. Když je málo lidí, tak je to vždycky problém, protože ti dobří jsou tam pořád. No ale stejně chci soupeřit hlavně s časem. V 18 hodin startujeme u Baumaxu. Vím, že musím běžet rovnoměrným tempem 4:45, tak od počátku musím uhánět naplno. Když se však po cca 500 metrech podívám na hodinky a vidím rychlost 3:55 na km, tak se rychle vzpamatovávám. To by fakt nešlo. První dva kilometry tak mám ještě těsně pod deset minut, ale již teď cítím, že plánovaný atak rekordu se nejeví příliš reálně. Tělo je celé nějaké ztuhlé a je evidentní, že sobotní závod na něm nechal stopy. Aby taky ne! A přitom na rozdíl od něj, je tato trať rovinatá a rychlá a jenom silný vítr je obdobný. Po tom zvolnění mi rychlí běžci odběhli a těch pár pomalejších bylo kupodivu za mnou.

Nejen tělo… I hlava je nějaká líná! A když zjišťuji, že naplnění původních ambicí se rozplývá ve sféře utopie, nabourává mi to moji morálku. Ještě sám sebe ujišťuji, že tímhle pomalejším tempem (průměr těsně nad 5 min. na km) poběžím jen první polovinu a pak to rozbalím, ale možná to jsou jen těšínská jablíčka. Prvních pět kilometrů tak mám za 25:20 a druhou polovinu bych chtěl za 23:15? No to fakt dnes nepůjde… Demoralizovaný se tak snažím doběhnout závod pokud možno důstojně, ale motivace se fakt hledá těžko. Zvláště když daleko vepředu, není žádný soupeř, kterého bych mohl alespoň teoreticky stíhat a stejně tak daleko za mnou není nikdo, před kým bych měl prchat. Možná bych se mohl pokusit stlačit čas pod 50 minut? Zkouším tedy zabrat, ale dneska to fakt nepůjde. Pod pět minut se donutím běžet akorát poslední kilometr a když proběhnu cílem, jen se smutně podívám na hodinky, kde svítí číslice 51:08. Hmmm… Nic moc. Je to sice o 3,5 minuty lepší než dosavadní letošní čas na této vzdálenosti, ale za plánovaným osobákem jsem zaostal o minut téměř 2,5… Rychlostní průměr (5:07 min/km) jsem měl téměř stejný jako na sobotním půlmaratónu, který se navíc na rozdíl od této lehké odehrával na trati těžké. A tam jsem tu první desítku běžel jen o několik sekund pomaleji, než zde… Alespoň tedy že nejsem poslední. Výsledky ještě nemám, ale předpokládám, že budu asi 17 z 24.

A co mi tedy tento závod přinesl? Především poučení. Příště až budu mít po nějakém velkém výkonu a budu chtít po pár dnech běžet nějaký závod, budu vědět, že na jakékoliv rekordní zápisy je třeba zapomenout!
Ale závod se mi jinak líbil a trať je rychlá. Příští měsíc na to jdu zase…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama