---------------------------Naslouchej svému tělu---------------------

Plzeňský půlmaratón březen 2017

28. března 2017 v 14:37 | Šnek |  Běh
Týden se sešel s týdnem a je tu další závod. Tentokrát vložený půlmaratón, který se koná v rámci Mistrovství ČR v běhu na 100 km ve Štruncových sadech.
Je poledne 25.3.2017 a já vyrážím k registraci. Část cesty jdu pěšky a před samotným závodem se ještě rozklušu na cca 2 km. Ultramaratonci již krouží na 1,5 kilometrovém okruhu od ranních hodin, zatímco my vyrážíme až ve 13:30. Je nás dost málo (23), takže to vypadá, že budu kroužit opět sám a sám…
Start je s menším zpožděním, ale to nevadí. Počasí je pěkné (skoro jasno a 10 °C), tak letos poprvé mohu běžet jen v tričku a krátkých gatích. Ihned v prvním kole bohužel zjišťuji, že počasí není tak úplně ideální, jak jsem si myslel. Fouká totiž mírný vítr a hlavně z toho pro tento závod vůbec nejhoršího směru (S-SZ), z čehož vyplývalo, že polovinu okruhu běžce nepříjemně brzdil a v té druhé, kde by měl pomáhat se příliš neprojevil, protože se běhalo v krytu budov a stadiónu. V té pomalejší polovině jsem tak běhal průměry kolem 5:30 na km a v té druhé kolem 5:00. První kilometry se mi běželo nějak těžce a bolela mě kolena, aniž jsem chápal proč, protože k tomu nebyl důvod. Od třetího kola se ale vše zlepšilo a pocitově jsem se cítil moc fajn. Nemusel jsem nijak tlačit na pilu a přes to průběžný čas věštil, že v pohodě běžím na vytčených 1:56 minut. Často jsem předbíhal závodníky na 100 km a v duchu je obdivoval, že si na něco takového troufnou.

O několik kol jsem předběhl i některé účastníky naší tratě, ale to nebylo až tak důležité. Kolem poloviny tratě mě náhle neočekávaně přepadla vlna energie a já několik kilometrů běžel ještě rychleji, aniž bych vynaložil větší úsilí. Prvních 11 km jsem tak měl za 59 minut. Tím pádem bylo na čase přehodnotit původní cíl a snížit vytčený čas na 1:54, který mi prorokoval Želva. Nemusel jsem nijak zrychlovat.
Stačilo si dál držet to co od počátku. Pořád jsem běžel s rezervou, ale zase ne tak že bych se flákal. Tělo šlapalo v pohodě a do konce závodu jsem tak musel přehodnocovat ještě jednou. Letos byl tohle totiž můj již třetí půlmaratón a jednou jsem ho běžel za 1:53 a podruhé za 1:59. Rozhodl jsem se tedy, že teď to bude za 1:52. Pár kilometrů před cílem se tato meta nezdála nereálnou, ale závěr jsem však musel běžet úplně naplno. Probíhám cílem, mačkám stopky a těžce oddychuji. Po chvíli kouknu na displej: 1:52:20! Fajn. Tak se to povedlo. Není to čas na nějaké jásání, ale s přihlédnutím k tomu, že jsem závod běžel s rezervou (myslím, že bych jednotlivé okruhy v průměru mohl mít o cca 15 sekund rychleji - úspora 3-4 minuty) jsem s tímto údajem velmi spokojen. Nechci se v tomto období snažit přibližovat svým osobním rekordům (na půlmaratón ho mám 1:43), protože k tomu mi vždycky sloužila podzimní část sezóny a zbytek roku je to trénink, zábava a udržování zdravotního stavu.
Celkově jsem se umístil na krásném 13 místě, což je mnohem více než jsem čekal. A ve své kategorii nad 50 let jsem skončil dokonce na místě druhém! Na třetího v pořadí jsem měl komfortní náskok 3,5 minuty! Na vyhlášení vítězů jsem ale nečekal, protože mělo být až za hodinu a mě čekalo ještě cca 6 km pěšky domů.
Spokojil jsem se tak jen s medailí účastnickou.
Příští týden je pauza a 8.4 nás se Slimčou čeká nový zážitek. Poběžíme ve dvojici Pivní běh v Plzni, který spočívá v tom, že uběhneme cca 6 km a v průběhu trati budeme muset každý vypít 5 malých piv. Tak uvidíme, jak nám to bude chutnat…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama