---------------------------Naslouchej svému tělu---------------------

Listopad 2016

Mikulášká dvacítka Stříbro

28. listopadu 2016 v 12:12 | Šnek |  Běh
Sotva jsem se trochu vykřesal ze zánětu dásně a kožní alergii, jsem se hned druhý den po dobrání léků postavil na start běhu na 20 km v terénu "Mikulášská 20" ve Stříbře. Závod to je profilově dost náročný a letos obtížnost zvyšoval i bahnitý povrch... Na startu je se mnou i Slimča, který je opět nažhavený jako mladý koník. Na startu je 56 lidí a nevypadá to, že by někdo z nich byl horší běžec než my. Jsou to prostě samí chrti, srnky a tak... Asi bude Šnek se Slimákem bojovat o předposlední místo...
Konečný výsledek byl nakonec nečekaně výborný. Ne že bychom museli bojovat o předposlední místo. To vůbec ne. Slimča skončil na úžasném 35. a já na skvělém místě 37!!! To je v této konkurenci fakt bomba a když vezmu do úvahy můj zdravotní stav, tak je umístění i čas doslova šokující!!!


Velká Kunratická 2016

13. listopadu 2016 v 19:33 | Šnek |  Běh
Velká Kunratická 2016 aneb člověk se nemá na něco příliš těšit... Pak se to často podělá...
Se mi při tom těšení rozbolavěl zub tak, až se mi rozjel zánět dásně. TAkže jsem závod absolvoval pod silnými oblbujícími přášky. O tom že bych to vzdal jsem ani neuvažoval, protože jsem tam musel dovézt Slimču
a na místě nás čekal i můj syn Radim, se kterým se zase tak často nevidím na to, abych to kvůli zdravotním důvodům rušil. Dost jsem se ale bál, že až se tělo při závodě rozpumpuje, abych to tou bolestí vůbec vydržel...
No přežil jsem to, i když teď mám zubík v jednom ohni.
Startovali jsme ve dvojici se Slimčou a Radim 10 sekund za námi.
Před závodem říkám Slimákovi, aby se v první polovině závodu držel za mnou, aby se neutavil, protože tato trať má svá velká specifika. Probíháme prvním ledovým potokem, mazlavým bahnem a už se začíná stoupat. Slimča se sice ještě drží za mnou, ale cítím, že je jako rozkurážený kouloušek, který chce vyrazit vpřed jako o život. Moc se mi ho nechce před sebe pouštět, protože si myslím, že když to udělám, tak on bude trpět jako zvíře. Slimča totiž běhá jenom nohama a srdcem a hlavu vůbec nepoužívá! Ale ještě před vrcholem kopce se začíná přede mě drát, tak mu dávám svobodu se slovy: "Když chceš, tak utíkej napřed." Jako když zavoláš na koně hyjé! Zabral a už byl v trapu. Jsem si vzpomněl na tu z cénu z filmu Vesničko má středisková: " To neděláš dobře Jaromíre s tou sirkou!". Tady by se hodilo: "To neděláš dobře Slimčo s tím tempem..."
Následuje seběh pod kterým musíme zase skočit do hlubokého potoka. Na břehu mi podjely nohy tak, že už jsem skoro myslel, že do hluboké vody dopadnu dolní částí zad. Vůbec to vlivem mrazu klouzalo jako snad nikdy, kdy jsem tady běžel.
A už začíná stoupání na Hrádek. Je to bahnitý a kořenitý svah, který se vyběhnout nedá, protože se většinou leze po čtyřech. Slimča to zvládá výborně a ještě zvyšuje náskok. Třeba se pletu, třeba na to fakt dnes má a zvládne to dobře, prolétne mi hlavou. To se mu pak budu muset omluvit, že jsem ho na začátku brzdil!
Prudký seběh dolů, kde opět několikrát uklouznu, naštěstí bez následků. Dále je rovná pasáž, ve které se začínám ke Slimčovi přibližovat. Když jsem zhruba po prvním kilometru těsně za ním, on najednou přejde do chůze! Co se děje vykřiknu a mám strach, že ho postihly nějaké zdravotní problémy!? Už nemůžu! Utavil jsem se!!
No na prvním kilometru je to docela unikum. Tak běžím dál sám, vybíhám, nebo spíše vylézám poslední kopec a jsem v polovině trati. Teď už čeká jenom rovina a seběh do cíle. Tady to chci rozbalit a útočit na svůj 10 let starý osobák. Cítím se docela v pohodě, ale nějak tělo nemůžu rozhýbat do větších otáček... To jsou ty prášky proti bolesti, prolétne mi hlavou! Asi jo no. To se musí projevit. Do konce závodu se sice snažím, ale dávno před cílem vím, že rekord z toho prostě nebude a tak se v závěru už ani moc nedřu. Zůstal jsem tak 57 sekund za osobákem a jsem smutný...19:44. Umístění je však solidní 1132. z 2500 účastníků! Radim na trati předstihl Slimču a dobíhá v pěkném čase cca 3 minuty za mnou na 1611.místě 23:03.
On dělá hlavně vzpírání a rugby, takže výsledek není vůbec špatný. Za to ztrápený Slimča doběhl 3 a půl minuty za mnou na 1630.místě 23:16 a měl toho plný kecky.
No v některých fázích tratě by mu možná jeho kamarádi slimáci dali lekci z rychlosti! Ale hlavně že to přežil.

Běh na Koráb 2016

6. listopadu 2016 v 18:01 | Šnek |  Běh
V neděli 6.11.2016 jsme se se Slimákem a Vašíkem zúčastnili běhu do vrchu a tím vrchem byl Koráb.

Slimák při své oblíbené činnosti...

Trať byla dlouhá (nebo spíše krátká) jen 6 540 metrů, ale převýšení 365 metrů z ní dělá docela výživnou zábavu. Já už jsem tento závod běžel asi posedmé, Vašík počtvrté a Slimák byl prvnička. Vybavil jsem ho ale důležitými radami, mimo jiné i takovou, že mě na začátku nesmí předběhnout...

Na startu se sešlo jako obvykle 40-50 lidí a většinou vesměs srnečci a srnky. Leč že bychom byli poslední jsme se nebáli.
Podle aktuální formy z posledních závodů se z naší trojice zdál nejlepší Vašík a v těsném závěsu za ním jsem očekával Slimáka.
Já i když jsem v docela slušné formě, tak na ně v současné době nemám.
V 10:30 start!
Nechci to v úvodu přehánět, ale zrovna mi ve sluchátkách začal hrát Ortel písničku Na plnej plyn a já to nějak nezvládl... Po 500 metrech jsem totiž měl rychlostní průměr 3 a půl minuty na kilometr a to je pro mě něco naprosto šíleného. Taky když písnička za chvíli dozněla, začalo tělo samo od sebe zpomalovat. Bodejť! Pořádně jsem se zakyselil a téměř celý závod jsem pak běžel v jakési křeči. Brzy mě také předběhl Vašík, který konečně zvolil rovnoměrné rozložení sil a každým okamžikem jsem čekal, že se mi po boku objeví i Slimča. Na druhém kilometru mám ještě hodně dobrý mezičas 10 minut a 5 sekund, což skoro odpovídalo mezičasu, kdy jsem si tu zaběhl osobák (v roce 2009 těsně pod 36 minut), ale to bych nesměl být tak zahlcený. Do třetího kilometru to ještě šlo, ale na tom dalším, už jsem se vyloženě modlil, aby mě dostihl Slimák, od čehož jsem si sliboval, že se zachytím jeho tempa. Před závodem jsem mu totiž slíbil, že se do něj zakousnu, nenechám si ho odběhnout a v závěru ho přesprintuji. Ve finiši na mě opravdu nemá, ale udržet se ho na trati! To bude oříšek!! V polovině trati je konečně u mě a pokračuje ve zvýšeném tempu dál. Snažím se držet, ale pořád ještě trpím. Leč dneska mám po dlouhé době chuť se pořádně vymučit a tak si hraji na klíště. Mimochodem se začínáme přibližovat i k Vašíkovi. Dva km před cílem máme mezičas 28 minut. No na to, jak se mučím, to na nějaký zvláštní čas nevypadá...Ještě zdoláme pár borců, kteří jsou mezi námi a když doběhneme do nejprudšího cca 20% stoupání, ve kterém Vašík působí, jako by vybíhal prudkou písečnou dunu, tak se k němu nejen přiblížíme, ale velmi rychle se přes něj přeženeme. Prokličkujeme mezi dvěma dalšími kousky a ještě před vrcholem tohoto stoupání se přes mě opět posouvá Slimča. Opět se zaklíšťuji, ale už mi to nejde tak dobře, takže na vrcholu mám ztrátu cca 15 m. Do cíle zbývá kilometr a mezičas mám skoro 34 minut, takže osobák nehrozí. Tak proč se za SLIMČOU honit říkám si. Nechám ho tedy být. Následuje 200 metrů seběh. A protože už jsem se konečně tento druh běhu naučil, začínám se v podstatě nechtěně k Slimákovi přibližovat a přitom ještě odpočívám. Než se tak trať začala znovu zvedat, měl jsem na něj náskok pár metrů zase já. Čekal jsem sice, že mě opět dožene, ale toho jsem se nebál a spíše se těšil, že si to v posledních stovkách metrů rozdáme v atraktivním souboji. Leč nestalo se tak a já probíhám cílem s hodnotou 38:25 a on o cca 15 sekund později. Vašík dorazil zhruba do minuty, ale po drtivou většinu závodu na něm bylo vidět, že běží lehce jako srnka...
Sice jsem doběhl před oběma favority, ale spokojený nejsem. Důležitější byl pro mě vlastní čas a jelikož jsem tajně doufal, že se dostanu pod hranici 38 minut, tak jsem z toho byl trochu smutný.
Na druhou stranu už jsem tady několikrát běžel nad 40 minut, tak to zase není tak hrozné, zvláště když celý závod pršelo a v horních partijích padal snížek, takže to docela klouzalo. Tak si nebudu stěžovat a budu to brát jako dobrou přípravu na Velkou Kunratickou, kterou běžíme za týden. Zpátky do Kdyně se musíme dostat po svých, tak jsem v rámci závodu před i po uběhl téměř 16 km.
Dle oficiálních výsledků jsem skončil 53 ze 72, což není špatné. Slimák byl hned 54 a Vašík 58.