---------------------------Naslouchej svému tělu---------------------

Září 2014

Rozhledna Sv. Markéta

7. září 2014 v 18:26 | Šnek |  Cyklistika
Protože v kraji pořád přibývají nové rozhledny, usoudil jsem, že je nejvyšší čas na jednu zase vyrazit. V sobotu 6.9.2014 se mým cílem měla stát rozhledna poblíž Kdyně Sv.Markéta (642 m n.m.), která byla otevřena na začátku tohoto roku.

Jasná obloha věštila příjemný den a i teplota byla na krátké rukávy. Takže sedám na Cvrčka (novější horské kolo Author Instinct) a uháním směr jih.
Nejprve neoblíbená a nudná cesta přes Mirošov, Žákavu a Blovice (Blovicím jsem se chtěl vyhnout, ale kravské značení v okrese Plzeň-jih (a možná i moje orientační zmatenost), způsobily, že jsem jel přímo přes centrum. Dále jsem chtěl jet přes Švihov, ale ten jsem naopak minul (cestu mi zatarasila uzavřená cesta) a tak jsem jel rovnou centrem Klatov. Při občerstvovačce na bezínce už bylo viditelné, že se v Šumavském podhůří tvoří silné bouřky. Pohled na radar v mobilu mě v tom jen utvrdil. Všude jinde hezky a zrovna tam kam chci jet leje a bouří! MOhl jsem to sice otočit a dojet suchý, ale to bych nebyl já. Na rozhlednu prostě musím! TAk jedu co nejrychleji po hlavní směr Kdyně a sleduji, jak se bouřka stále více blíží. Blesky mi ani nevadí, ale horší je, že už začíná i pršet. Snažím se svatého Petra uprosit, aby se srážkami alespoň chvíli počkal, leč marně. Brzy leje jako z konve. Ve chvilce jsem promočený do poslední nitky a tím pádem mi už další déšť nevadí. Po cca 13 kilometrech odbočuji z hlavní na Dlažov. Rozhledna už je vidět, teď jen najít k ní správnou cestu. Když projíždím Dlažovem, všímám si hezké směrovky k ní a tak jedu po silnici dál a bystřím kdy bude odbočka. Už jsem se dostal až za kopec, když konečně vidím dřevěnou ruku ukazující do prava a vzhůru. Po solidní okresce bez provozu směr Libkov tak stoupám cca 1,5 km do kopce a do hřbetu mě bičují provazce vody. V sedle pod vrcholem opouštím asfalt a dále pokračuji po rozbahněné lesní cestě. Stále se jede vzhůru, ale nic strašného. V žádném úseku kopce to rozhodně nikde nebylo více než 12%. Tak a jsem tady. Jsou tu dokonce i dva cyklisté choulící se před deštěm v přístěnku pod věží a kromě nic je tu i několik pěšíš turistů. Moje obavy, že mě třeba obsluha v bouřce na kovovou rozhlednu nepustí, se ukázaly jako liché, protože žádná obsluha tu nebyla a tak se ani neplatilo.
Rozhledna vypadá výborně z dálky

a ještě i z blízka z venku, protože působí dojmem, jako by byla dřevěná. Její vnitřek je však klasický kov, ze kterého se rozhledny hodně staví. No nevadí. I tak není špatná. A výhled z ní je pěkný i přes to, že ze dvou stran ho zhoršuje bouřka.
Pořizuji pár fotek
a když vidím, že je šance, že špatnému počasí uniknu při rychlé jízdě na sever, skáču opět do sedla. Ostatní výletníci na mě sice nechápavě koukají, že se do toho nečasu ženu, ale jsem stejně durch a navíc při pohledu z rozhledny na postup srážek mi je jasné, že tady bude pršet ještě hodně dlouho. Mám ujeto 80 km a domů mě čeká podobná porce.
Tentokrát to beru přes velmi pěkně udržovanou obec Libkov a odtud jedu na Poleň, protože přes tu frekventovanou hlavní, kterou jsem přijel z Klatov se mi opravdu nechce. Po pěkné cestě objíždím Vrch Doubrava a za chvíli sjížd�%