---------------------------Naslouchej svému tělu---------------------

Červen 2011

Rýzmberk a Nový Herštejn

4. června 2011 v 23:16 | Šnek |  Cyklistika
V sobotu 6.6.2011 jsem vyrazil na Saracénovi pokořit další rozhlednu na kole. V kraji jich mi již moc nezbývá a tentokrát se mou obětí měl stát Rýzmberk. Už jsem na něm sice byl, ale pouze pěšky a to se nepočítá.
Chtěl jsem vyrazit hned ráno, ale trochu jsem se zakoukal na tenisovou exibici, kde hrál Lend s Mandlíkovou, proti Mečířovi s Novotnou a tak jsem vyjížděl až v půl jedenácté. Již v tu dobu bylo nepříjemné horko a foukal protivný boční vítr. Ještě k tomu jsem se necítil nijak zvlášť fyzicky dobře, takže jsem se od začátku docela trápil. Vzdát svůj denní cíl jsem ovšem nemínil.
NAmířil jsem si to podél /hlavy do Přeštic a odtud po hlavní do Švihova, za kterým jsem si musel poprvé odpočinout, abych něco pojedl a provětral plíce cigaretou. Únavu jsem cítil stále markantněji a to jsem měl za sebou pouhých 35 km, které byly navíc to nejsnadnější, co mě dnes mělo čekat.
Ještě pár kilometrů do Dolan a odtud se již začalo stoupat podél vrchu Doubrava. Čekalo mě 20 km, na kterých mě profil povede nahoru a dolů...Krátká stoupání (1-2km) se střídala se zhruba stejně dlouhými stoupáními, ve kterých cyklista ztratil většinu pracně nastoupaných metrů. Ze sedla jsem si vyfotil nádhernou rozhlednu Bolfánek, kde už jsem byl mockrát.
Až z Němčic se silnice začala zvedat trvale, až do té doby, než jsem vyjel do sedla vrchu KOráb, ve výšce zhruba 650 metrů. Odtud jsem odbočil doprava po lesní poloasfaltce. Jelo se po ní docela dobře, ale k mému rozmrzení cesta většinou opět klesala. Až pri výjezdu na hřeben kopce Kravař(691m.n.m) se silnička prudce zvedla, ale to byla jen epizoda, protože následoval místy prudký sjezd, který mě po dvou kilometrech zavedl do vesničky Podzámčí. Odtud to bylo k cíli asi 600 metrů, ale bylo nutno absolvovat převýšení více než 100 metrů! Ale proto jsem tady byl, abych se poměřil s pořádným kopcem. Zařadil jsem jeden z lehčích převodů a odhodlaně začal stoupat po silnici, ze které jsem nakonci obce odbočil doprava, na vrcholovou lesní cestu. Tady už jsem musel použít dokonce druhý nejlehčí převod ze svého 27 rychlostního převodníku. Nebylo to však nic strašného a za chvíli jsem již "bušil" na bránu hradu.
Z rozhledny byl výhled pěkný, hlavně na masív Ostrý, Hoher Bogen a Český les. Ujeto jsem měl 62 km a minimálně stejná porce mě čekala domů. Proto jsem se pořádně občerstvil ve výborně zásobeném hradním bufetu s vynikají obsluhou a vydal se na zpáteční cestu. Původně jsem chtěl jet jinou cestou, ale vzhledem k únavě jsem se rozhodl pro tu, kterou jsem přijel. Sluníčko (teplota se blížila ke 30 stupňům) a vítr ze mě vysáli mnohem více energie, než jsem čekal. To mi ovšem nezabránilo, abych si nepřidal ještě jedno stoupání na zříceninu hradu Nový Herštejn (681 m.n.m.). Odbočka z mé trasy to byla zhruba půl kilometrová, povrch lesní cesty vypadal příznivě, tak proč to nezkusit říkal jsem si. Horší než cesta na Starý Herštejn (Český les 877 m.n.m.)), kterou jsem absolvoval s kolem po velkých balvanech za bouřky to nebude. No bohužel povrch se velmi rychle změnil na kamenitý a kořenitý a cesta se začala velmi prudce zvedat. Dokonce tak prudce, že jsem ani chvíli nezaváhal a zařadil skoro nevyužívaný nejlehčí převod. I tak jsem měl co dělat, abych se udržel v sedle. Rval jsem se s kopcem co mi síly stačily, ale bylo to málo! V nejprudším úseku jsem zvolil špatnou teréní rýhu a kopec toho hned využil, aby mě škodolibě shodil z kola. Jen tak tak, že jsem stihl vycvaknou nášlapy. Bohužel v tomto úseku byl kopec tak prudký, že se prostě nedalo hned nasednout a já tak musel Saracéna několik desítek metrů potupně tlačit! Brzy jsem ale byl zase v sedle a mohl tak dosupět k patě poměrně rozsáhlé zříceniny.
Několik fotek a už jsem se hnal dolů.

Tedy hnal je poněkud silné slovo, protože povrch byl pro mě uživatelsky tak nepříjemný, že jsem velkou většinu sjezdu kolo svedl. Když jsem znovu nasedl, měl už jsem před očima jen jeden cíl...domov. Vítr už nebyl tak nepříjemný, jak jsem se obával, takže to docela šlo. Dnešní výjezd nebyl letos nejdelší ani profilově nejnáročnější, přeto mě vzhledem k výše uvedeným podmínkám stál asi nejvíce sil. Celkem jsem urazil 126 kilometrů a vypil 3,5litru tekutin! Já na kole obyčejně moc nepiju a normálně by mi na tuhle trasu stačil litr čisté vody (možná trošku víc)...