---------------------------Naslouchej svému tělu---------------------

Březen 2010

Šumavský skimaratón

1. března 2010 v 15:27 | Šnek |  Ostatní

Po dlouhé době jsem se přihlásil na nějaký závod. Tentokrát to byl Šumavský skimaratón na Kvildě. Doprovod mi dělal Radim, který se však na závod nechystal. Kvůli "aklimatizaci" jsme vyrazili s předstihem. V pátek bylo na Kvildě příšerně. Teplota 8°C, všude tekla voda, pršelo no prostě hnus. Přes noc ale přituhlo, napadlo 5 cm sněhu a bylo nádherně. Prostě běžky pro labužníky. Dokonce i Radim, který běžky jinak nesnáší si pochvaloval.
Zato v neděli - katastrofa. Celou noc lilo jako z konve, foukal vichr a ráno byla ledovka. Ale jenom chvíli, protože teplota šla tak prudce nahoru, že v 9 hodin bylo 12°C!!! (pochopitelně na Slunci) Celou atmosféru ještě vylepšovaly prudké přeháňky, takže se možná nebudete divit, když přiznám, že jsem se před závodem musel opravdu hodně přemlouvat, abych se vůbec postavil na start. Protože ale ze zkušenosti vím, jak se taková zbabělost dokáže na duši sportovce projevit - poručil jsem si.
Další boj nastal v prvních kilometrech závodu. Šupináče (turistické běžky Sporten Perun se šupinami na skluznici) totiž v té vodě vůbec nejely a předjížděla mě kdejaká babka. Nemohl jsem se odrazit ani na rovině aniž by mi lyže neustřelila. Stopa byla většinou černá a plná vody, takže jsem jel většinu času mimo. Do kopců jsem se drápal stromečkem (připomínám, že tyto běžky stromeček ještě nepoznaly a to jsem s nima vyjel i na Čerchov) a z kopců to jelo ještě hůř než jindy. V první půlce jsem se jen modlil, ať to už skončí. Nálada se mi trochu zlepšila na závodních okruzích kolem Churáňova, protože tam to bylo docela pěkné a některým soupeřům už docházely síly, takže jsem občas i někoho předjel. Většinou jsem musel jet střídavou soupaž, kterou mám výbornou. Ale tý energie co jsem musel vydat ve sjezdech, abych vůbec trochu jel... Běžný obrázek byl, že jsem z kopců makal úplně na krev a přitom mě předjížděli lidi, kteří se vůbec neodráželi! Škoda že nejsou nějaké měřáky vydané síly během závodu. Myslím, že bych byl hodně vepředu. A rozhodně jsem byl nejrychlejší na šupinách... No ale dojel jsem to a jsem rád, že jsem si zachoval to, že jsem ještě nikdy nevzdal. A taky z čepičky mám radost. Obyčejně nemám rád, když jsou oblečky ze závodů "počmárané", ale na téhle čepičce se mi to moc líbí. Je to má oblíbená značka, fukční materiál a nápis je vkusný. Kdybych si jí kupoval v obchodě, tak by mě stála 400 Kč a tahle jsem jí měl za 300 i se startovným! A na závěr jsem získal poučení, že na těchto běžkách už žádný závod nepojedu. Na příští sezónu si koupím normální ski. Na šupináčích budu dál jezdit turisticky, ale na závod už nikdy. Sice mi v cíli někteří zkušení harcovníci říkali, že tyhle podmínky byly pro šupináče vůbec nejhorší, ale já už na nich nebudu pokoušet štěstí ani v lepším počasí. Před startem tam navíc fungoval zadarmo profesionální servis, kde každému kdo si řekl, zadarmo namazali a ti kteří si to dali si docela pochvalovali... Já jsem skončil v tristním čase 2:33 (když to běhám bez lyží, tak tuhle vzdálenost mívám pod dvě hodiny) na 320 místě ze 409 účastníků. Docela bída, ale v průběhu závodu jsem myslel, že to bude podstatně horší. Organizačně bylo vše zvládnuté dobře. Dvě občerstvovačky, čilé pořadatelky, jen informace o vzdálenostech se trochu různily, protože jak se na poslední chvíli měnily trasy, tak se údaje o celkové délce pohybovaly mezi 23-25 km. V hlavním závodě na 45 km startovalo asi 800 lidí!!!